”Mai am două meciuri”. Cel mai râvnit jucătorul de la Sepsi a anunţat unde vrea să evolueze ”Mai am două meciuri”. Cel mai râvnit jucătorul de la Sepsi a anunţat unde vrea să evolueze
VIDEO | Vinerea neagră pentru Gică Hagi. ”E greu să accepţi o aşa ruşine”
Cosmin Matei a trecut cu bine peste o perioadă delicată. ”Am să merg la comisii să explic situaţia” Cosmin Matei a trecut cu bine peste o perioadă delicată. ”Am să merg la comisii să explic situaţia”
VIDEO | Farul - Sepsi 1-4. Sărbători pascale nefericite pentru trupa lui Hagi VIDEO | Farul - Sepsi 1-4. Sărbători pascale nefericite pentru trupa lui Hagi
Florin Manea aruncă bomba! Radu Drăguşin, OUT de la Tottenham? „Nu rămâne dacă nu joacă” Florin Manea aruncă bomba! Radu Drăguşin, OUT de la Tottenham? „Nu rămâne dacă nu joacă”
VIDEO | Scandări xenofobe în tribună la Farul – Sepsi. Meciul a fost întrerupt mai multe minute VIDEO | Scandări xenofobe în tribună la Farul – Sepsi. Meciul a fost întrerupt mai multe minute

VIDEO | Petrolul - UTA 1-1. Arădenii au smuls un punct din deplasarea de la Ploieşti, în urma unui gol superb

Superliga Publicat pe 22 apr 2024

Petrolul Ploieşti a încheiat la egalitate, luni, pe teren propriu, scor 1-1, cu gruparea UTA Arad, în ultimul meci al etapei a cincea din play-out-ul Superligii.

La Ploieşti, gazdele au deschis scorul în minutul 11, prin Grozav, care a înscris din pasa lui Sergiu Hanca. Arădenii au marcat şi ei, în minutul 55, când Omondi a şutat extraordinar de la distanţă, dar golul, iniţial validat, a fost anulat după analiza VAR, pentru că Luckassen a comis henţ într-o fază anterioară. Oaspeţii au reuşit totuşi egalarea, în minutul 83, prin Claudiu Micovschi, şi meciul s-a încheiat 1-1.

UTA e pe locul al treilea în play-out, cu 28 de puncte, în timp ce Petrolul ocupă poziţia a 5-a, cu 26 de puncte.

Petrolul - UTA 1-1 (Grozav G. 11' / Micovschi C. 83')

• Petrolul (4-2-3-1): Zima - Hanca, Papp, Huja, Ţicu - Jyry, Seto - Musi, Jair, Grozav - Irobiso
  • Rezerve: Eşanu, Dumitriu, Garutti, Meijers, D. Radu, Diomande, I. Paraschiv, Işfan. Bratu, Răducan, Berisha, Bucur
  •
  • UTA (4-4-2): Iacob - Căpuşă, Conte, Stolink, Rodrigues - Omondi, De Freitas, C. Mihai, Micovschi - Ezekiel, Luckassen
  • Rezerve: Kucher, Trif, R. Pop, Vulturar, Morar, Tudorie, Joao Pedro, Lawrence, Ariel Lopez

Min. 90+4: Final de meci!

Min. 88: Ocazie mare pentru arădeni! Tudorie a fost găsit excelent, dar şutul atacantului a fost parat de Zima.

Min. 83: GOOOL marcat de UTA! Fază de PlayStation reuşită de arădeni, la capătul căreia Micovschi a reuşit să egaleze.

Min. 71: Ocazie mare pentru polieşteni! Işfan a primit excelent în careu, dar şutul său a fost parat de Iacob.

Min. 59: Reuşita de excepţie a arădenilor a fost anulată de VAR! UTA a egalat printr-un şut senzaţional la lui Omondi, de la mare distanţă, dar centralul a revăzut faza la VAR şi a anulat golul, pentru un henţ făcut anterior.

Min. 47: Ocazie mare pentru UTA! Ezekiel a trimis cu capul o centrare bună, dar Zima are o intervenţie bună şi respinge.

Min. 46: A început repriza a doua!

Min. 45+2: Final de primă repriză!

Min. 24: Ocazie pentru UTA! Şutul lui De Freitas a fost deviat, dar a trecut pe lângă poartă.

Min. 11: GOOOL marcat de Petrolul! Gicu Grozav a înscris cu un şut superb din afara careului şi a deschis scorul în partida de la Ploieşti.

Min. 9: Ocazie imensă pentru UTA! Ezekiel i-a trimis ideal lui Omondi, dar acesta a ratat incredibil din câţiva metri.

Min. 5: Ocazie pentru UTA! De Freitas a trimis un şut periculos, care trece puţin pe lângă poartă.

Min. 1: A început partida!

______________________________________________________

Înaintea acestui duel, Petrolul se află pe locul 11, cu 25 de puncte şi au nevoie de victorie pentru a mai spera la un loc care să le asigure prezenţa la barajul pentru Conference League. Ploieştenii au câştigat în ultima etapă, pe terenul Universităţii Cluj, scor 2-1.

De cealaltă parte, UTA se află pe locul 3 din play-out, cu 27 de puncte, iar în cazul unei victorii ar putea urca pe 2. Arădenii vin după înfrângerea de pe teren propriu cu FC Hermannstadt, scor 3-1.

Ultima confruntare dintre cele două combatante s-a încheiat cu victoria Aradului, scor 1-0.