Ana Bogdan a abandonat în primul tur al turneului Trophée Clarins Ana Bogdan a abandonat în primul tur al turneului Trophée Clarins
Constantin Budescu s-a despărţit de Farul, dar ar putea continua în fotbalul românesc Constantin Budescu s-a despărţit de Farul, dar ar putea continua în fotbalul românesc
S-a stabilit cine va arbitra finala Ligii Campionilor! S-a stabilit cine va arbitra finala Ligii Campionilor!
Istvan Kovacs va arbitra finala Ligii Europa. Este al doilea meci pentru un trofeu continental din cariera centralului Istvan Kovacs va arbitra finala Ligii Europa. Este al doilea meci pentru un trofeu continental din cariera centralului
Val de plecări de la FCU Craiova după retrogradare. ”Mulţumim pentru efortul depus” Val de plecări de la FCU Craiova după retrogradare. ”Mulţumim pentru efortul depus”
Adversarii României din primul tur al calificărilor pentru Euro U17 2025 Adversarii României din primul tur al calificărilor pentru Euro U17 2025

Bayer Leverkusen, egal cu Qarabag după ce a fost condusă la pauză. Victorii la scor pentru AS Roma şi Liverpool, în Europa League

Europa League Publicat pe 7 mar 2024

Echipa azeră Qarabag a încheiat la egalitate joi, pe teren propriu, scor 2-2, cu gruparea germană Bayer Leverkusen, în prima manşă a optimilor Ligii Europa. În aceeaşi fază, AS Roma a dispus cu 4-0 de Brighton, iar Liverpool s-a impus la Praga, scor 5-1.

În capitala Azerbaidjanului, Baku, Qarabag a condus cu 2-0 la pauză liderul din Bundesliga, dar nu a reuşit să-i provoace echipei lui Xabi Alonso prima înfrângere din actuala stagiune, 2-2 scor final. Leverkusen a pierdut ultimul meci oficial la 27 mai 2023, în Bundesliga, 0-3 la Bochum.

Liverpool a dominat partida de la Praga şi a marcat toate cele... şase goluri, reuşita cehilor fiind un autogol al lui Bradley. Pentru cormorani a marcat şi Salah, în minutul 87, dar golul a fost anulat pentru o poziţie de ofsaid.

La Roma, gazdele au învins pe Brighton cu 4-0 şi au luat, şi ei, o opţine serioasă pentru calificarea în sferturile Ligii Europa.

Rezultate înregistrate joi, în prima manşă a optimilor de finală din Liga Europa:

• Qarabag – Bayer Leverkusen 2-2 (Benzia 26, Juninho 45+2 / Wirtz 70, Schick 90+2);
  • AS Roma – Brighton 4-0 (Dybala 13, Lukaku 43, Mancini 64, Cristante 68);
  • Sparta Praga – FC Liverpool 1-5 (Bradley 46 autogol / Mac Allister 6 penalti, D. Nunez 25, 45+3, Luis Diaz 53, Szoboszlai 90+4)