”Am retrăit momentele aşa cum le trăiam atunci când mă aflam eu pe bancă”. Mircea Lucescu, emoţionat de performanţa fiului său ”Am retrăit momentele aşa cum le trăiam atunci când mă aflam eu pe bancă”. Mircea Lucescu, emoţionat de performanţa fiului său
Prima lovitură dată de Dan Petrescu la CFR! Patronul a făcut anunţul: ”Este de departe cel mai bun mijlocaş din România!”

Gică Hagi sună repede adunarea! Când se reunesc jucătorii Farului pentru a pregăti noul sezon Gică Hagi sună repede adunarea! Când se reunesc jucătorii Farului pentru a pregăti noul sezon
Ionuţ Radu, aproape de revenirea în Serie A. Are şansa să prindă meciuri oficiale Ionuţ Radu, aproape de revenirea în Serie A. Are şansa să prindă meciuri oficiale
Daniel Popa ar putea pleca de la ”U” Cluj! E dorit de o echipă ce atacă titlul sezonul viitor Daniel Popa ar putea pleca de la ”U” Cluj! E dorit de o echipă ce atacă titlul sezonul viitor
Căpitanul Virgil Van Dijk, mesaj emoţionant pentru Jurgen Klopp: ”Ce călătorie am avut împreună!” Căpitanul Virgil Van Dijk, mesaj emoţionant pentru Jurgen Klopp: ”Ce călătorie am avut împreună!”

Paris Basketball – London Lions şi JL Bourg – Beşiktaş, în semifinalele BKT EuroCup

Baschet Publicat de Daian Cutu pe 15 mar 2024

Echipele Paris Basketball – London Lions şi JL Bourg – Beşiktaş vor disputa semifinalele BKT EuroCup, în sistemul ”cel mai bun din trei meciuri”. Campioana U BT Cluj s-a oprit în sferturile de finală.

Calendarul semifinalelor a fost definitivat joi seară, când Paris Basketball a dispus de Joventut Badalona, scor 86-70, în ultimul meci din sferturile de finală. Anterior, JL Bourg a trecut de Prometey Slobozhanske, scor 95-82, Beşiktaş a învins Hapoel Tel Aviv, 94-89, iar London Lions a dispus, în BT Arena, în faţa a 10.000 de fani, de campioana României, U BT Cluj, cu 91-79.

Astffel în semifinale se vor duela Paris Basketball – London Lions şi JL Bourg – Beşiktaş, cu primul meci în 26 martie, al doilea în 29 martie şi cel decisiv, dacă va fi cazul în 3 aprilie.

U BT Cluj s-a calificat direct în sferturi, după ce a încheiat grupa B pe locul 2, în urma rezultatelor: 80-71 şi 84-95 cu Turk Telekom, 70-67 şi 80-76 cu Slask Wroclaw, 88-92 şi 89-98 cu JL Bourg, 89-74 şi 79-77 cu Buducnost Podgorica, 61-59 şi 90-74 cu Aris Salonic, 86-75 şi 85-81 cu ratiopharm Ulm, 98-60 şi 88-83 cu Energia Trento, 70-92 şi 113-111 cu Gran Canaria, 120-111 şi 87-92 cu Lietkabelis Panevezys.