Dinamo, sub radiografia lui Vasile Miriuţă: ”Trebuie să vină oameni care se pricep la fotbal!” | VIDEO EXCLUSIV

VIDEO | Bologna - Juventus 3-3. Remontada fabuloasă a ”Bătrânei Doamne” VIDEO | Bologna - Juventus 3-3. Remontada fabuloasă a ”Bătrânei Doamne”
VIDEO | Espanyol - Ovideo 2-1. Catalanii speră la revenirea în La Liga VIDEO | Espanyol - Ovideo 2-1. Catalanii speră la revenirea în La Liga
Zeljko Kopic a făcut anunţul despre viitorul său chiar după partida cu Csikszereda: ”Vreau asta!”

Selecţionerul Lionel Scaloni a anunţat lotul lărgit al Argentinei pentru Copa America Selecţionerul Lionel Scaloni a anunţat lotul lărgit al Argentinei pentru Copa America
VIDEO | Denis Politic a vorbit despre plecarea de la Dinamo. ”Mă oftic că nu am dat mai mult” VIDEO | Denis Politic a vorbit despre plecarea de la Dinamo. ”Mă oftic că nu am dat mai mult”

VIDEO | FCU Craiova - CFR Cluj 1-3. Ardelenii controlează total în faţa unei echipe de nerecunoscut

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 17 feb 2024

CFR Cluj s-a impus în deplasare, scor 3-1, în faţa formaţiei FCU Craiova, într-un meci al etapei a 26-a din Superligă.

Partida de la Craiova a început cu un moment de reculegere în memoria lui Aleksei Navalnîi, pentru ca oaspeţii să deschidă scorul în minutul 13, când El Kaddouri a profitat de ieşirea greşită a portarului Gurău şi a înscris.

Craiovenii au egalat în minutul 40, prin Baeten - şut superb, din voleu, din marginea careului. Clujenii au încheiat însă repriza în avantaj, după ce Bîrligea a profitat de centrarea lui Otele, în minutul 45+3.

În repriza secundă gazdele nu au reuşit să ameninţe cu adevărat poarta apărată de Răzvan Sava, ba chiar oaspeţii au tranşat soarta partidei în minutul 90+2, atunci când Muhar a stabilit rezultatul final, 3-1 pentru CFR.

Clujenii au 45 de puncte şi se află pe locul al treilea, în timp ce FCU Craiova este pe locul 12, cu 30 de puncte.

VIDEO | FCU Craiova - CFR Cluj 1-3 (Baeten 40 / El Kaddouri 13, Bîrligea 45+3, Muhar 90+1), în direct la Prima Sport 1! Echipele de start:

• FCU Craiova: Gurău - Negru, Lekiatas, Lacroix, Mascarenhas - Vl. Achim, D. Albu - Baeten, Chiţu, Padula - Blănuţă
  • CFR: Sava - Mogoş, Ajeti, Boben, Manea - Muhar, Keita, El Kaddouri - Deac, Bîrligea, Otele

Minutul 90+6: Final de meci! CFR se impune cu 3-1.

Minutul 90+1: GOL CFR! Deac trimite din cădere la Muhar, care înscrie cu o execuţie din marginea careului.

Minutul 82: Otele scoate la Avounou, care reia din 10 metri în plasa laterală.

Minutul 75: Baeten reia în forţă de la 25 de metri puţin pe lângă poartă.

Minutul 45+4: Pauză! CFR conduce cu 2-1.

Minutul 45+3: GOL CFR! Otele face recital în flanc şi scoate la Bîrligea, care reia nemarcat din 4 metri.

Minutul 40: GOL FCU Craiova! Baeten reia splendid din voleu de la 20 de metri. Sava nu a avut replică.

Minutul 34: Deac pătrunde în careu din flanc, trece de un adversar şi reia din unghi puţin pe lângă poartă.

Minutul 13: GOL CFR! Deac trimie la Otele, care reia din piruetă. Gurău parează, dar El Kaddouri vine bine pe respingere.

Minutul 1: A început partida!

----------------------------------------

Cele două combatante vin după înfrângeri. FCU Craiova a pierdut, scor 1-0, pe terenul Oţelului, iar CFR Cluj a fost învinsă de Rapid, cu 0-1, acasă.

După 25 de etape, oltenii se află abia pe locul 12, cu 30 de puncte, în vreme ce ardelenii ocupă pozţia a treia, cu 42 de puncte.

În tur, CFR s-a impus cu 2-0, graţie reuşitelor lui Camora (minutul 2) şi Otele (minutul 26).

În Bănie, ultima partidă a fost câştigată de FCU Craiova, cu scorul de 3-1, în sezonul precedent.