Mihai Rotaru a răbufnit după Universitatea Craiova - Sepsi: ”Şanse mari să fim campioni!”  | VIDEO EXCLUSIV Mihai Rotaru a răbufnit după Universitatea Craiova - Sepsi: ”Şanse mari să fim campioni!” | VIDEO EXCLUSIV
VIDEO | Torino - AC Milan 3-1. ”Diavolii” sunt înfânţi, dar termină pe 2 în Serie A VIDEO | Torino - AC Milan 3-1. ”Diavolii” sunt înfânţi, dar termină pe 2 în Serie A
Alaves - Getafe 1-0. Ianis Hagi a intrat pe teren în minutul 87 la învingători Alaves - Getafe 1-0. Ianis Hagi a intrat pe teren în minutul 87 la învingători
VIDEO | ”Nu am reuşit să ne atingem obiectivul”. Costel Gâlcă schimbă jocul Universităţii Craiova, dar termină cu eşec VIDEO | ”Nu am reuşit să ne atingem obiectivul”. Costel Gâlcă schimbă jocul Universităţii Craiova, dar termină cu eşec
VIDEO | Dan Petrescu s-a enervat la flash-interviuri. ”Voi spuneţi ce vreţi şi ne criticaţi” VIDEO | Dan Petrescu s-a enervat la flash-interviuri. ”Voi spuneţi ce vreţi şi ne criticaţi”
Un important finanţator nu vrea să o vadă pe Corvinul în cupele europene! "Ar fi frumos ca Hunedoara să renunţe" | VIDEO EXCLUSIV Un important finanţator nu vrea să o vadă pe Corvinul în cupele europene! "Ar fi frumos ca Hunedoara să renunţe" | VIDEO EXCLUSIV

VIDEO | UTA Arad - FCU Craiova 3-1. Ultima etapă din play-out va fi incendiară! Oltenii şi Dinamo sunt pe loc direct retrogradabil

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 6 mai 2024

UTA Arad a trecut pe teren propriu, 3-1, de FCU Craiova, în etapa a opta a play-out-ul Superligii.

UTA Arad s-a impus cu 3-1 după ce a condus cu 3-0. Luckassen a deschis scorul în minutul 6, Rareş Pop a făcut 2-0 în minutul 31, iar Joao Pedro a înscris pentru 3-0 în minutul 67.

Ibrahim a redus din diferenţă, în minutul 87.

VIDEO | UTA Arad - FCU Craiova 3-1 (Luckassen 7, Pop 31, Joao Pedro 66 / Ibrahim 87), în direct la Prima Sport 1! Echipele de start:

• UTA Arad: Iacob - Trif, Conte, Stolnik, Căpuşă - Vulturar, C. Mihai, Omondi - Imoh Ezekiel, K. Luckassen, R. Pop
  • FCU Craiova: Gurău - Negru, Compagnucci, Lacroix, Padula - V. Pop, V. Achim, D. Albu - Baeten, Blănuţă, Bauza

Minutul 90+5: Final de meci! UTA se impune cu 3-1.

Minutul 87: GOL FCU Craiova! Ibrahim reia din câţiva metri. Reuşita este analizată la VAR pentru un offside la Blănuţă.

Minutul 66: GOL UTA! Micovschi trage de la distanţă. Gurău respinge până la Joao Pedro, care plasează mingea lângă bară.

Minutul 45+2: Pauză! UTA conduce cu 2-0.

Minutul 45: Iacob respinge în faţă şutul lui Baeten. Blănuţă este blocat providenţial în câţiva metri.

Minutul 41: Contraatac 3 contra 3 al gazdelor. Omondi finalizează, dar Gurău salvează în corner.

Minutul 31: GOL UTA! Trif pătrunde în flanc, trece în viteză de Negru şi scoate la Pop, care reia nemarcat din careu.

Minutul 29: Pop reia din unghi în bară.

Minutul 28: Gurău intervine providenţia la execuţia lui Ezekiel din câţiva metri.

Minutul 11: Conte trimite cu capul peste poartă o minge ce a venit din lovitură liberă pe bara a doua.

Minutul 7: GOL UTA! Ezekiel centrează pentru Luckassen, care reia nemarcat din 7 metri.

Minutul 1: A început partida!

--------------------------------------

Înaintea acestui duel, UTA se află pe primul loc în play-out, cu 34 de puncte. Arădenii au un singur meci pierdut în cele 7 etapte disputate, în care au mai înregistrat 4 victorii şi 2 rezultate de egalitate.

De cealaltă parte, FCU Craiova se zbate în subsolul clasamentului. Olenii ocupă penultima poziţie, cu 22 de puncte, iar în cazul unei victorii aceştia pot urca pe loc de baraj, la egalitate de puncte cu FC Botoşani, care se află pe 12, prima poziţie deasupra zonei roşii.

Ultima confruntare dintre cele două combatante s-a încheiat cu victoria „Bătrânei Doamne”, scor 3-2.