Încă o medalie pentru România la europenele de canotaj de la Szeged Încă o medalie pentru România la europenele de canotaj de la Szeged
Elias Charalambous îl contrazice pe Gigi Becali. ”Sunt sigur că va fi la EURO 2024” Elias Charalambous îl contrazice pe Gigi Becali. ”Sunt sigur că va fi la EURO 2024”
VIDEO | West Ham - Liverpool 2-2. ”Cormoranii” îşi dinamitează şansele la titlu VIDEO | West Ham - Liverpool 2-2. ”Cormoranii” îşi dinamitează şansele la titlu
Două accidente grave în ziua decisivă a Raliului Harghitei. Ambele echipaje au scăpat fără probleme medicale grave Două accidente grave în ziua decisivă a Raliului Harghitei. Ambele echipaje au scăpat fără probleme medicale grave
VIDEO | FCU Craiova - "U" Cluj, astăzi, de la ora 17:30, în direct la Prima Sport 1! Echipele de start VIDEO | FCU Craiova - "U" Cluj, astăzi, de la ora 17:30, în direct la Prima Sport 1! Echipele de start
VIDEO | Gianina van Groningen şi Ionela Cozmiuc, campioane europene la dublu vâsle feminin, categorie uşoară VIDEO | Gianina van Groningen şi Ionela Cozmiuc, campioane europene la dublu vâsle feminin, categorie uşoară

VIDEO | Sărbătoare în Georgia! Calificare în premieră la EURO, după o victorie la penalty-uri cu Grecia

EURO 2024 Publicat de Daian Cutu pe 26 mar 2024

Echipa naţională a Georgiei s-a calificat marţi seara în premieră la un turneu final al Euro, după ce a învins Grecia, pe teren propriu, după lovituri de departajare, scor 4-2, în prima finală a play-off-ului de calificare pentru Euro 2024.

La Tbilisi, pe stadionul Boris Paichadze, Georgia şi Grecia au încheiat la egalitate, fără gol marcat, după primele 90 de minute. A fost un meci liniştit, fără multe ocazii, cu două echipe care au dezamăgit din punct de vedere ofensiv, deşi gazdele au evoluat în faţa a peste 50.000 de spectatori.

Ocaziile au venit în prelungiri. Mavropanos a trimis mingea în bara transversală, în minutul 102, iar Davitashvili a ratat incredibil pentru gazde în minutul 104, atunci când Vlachodimos a respins miraculos.

Până la final nu s-a mai întâmplat nimic notabil şi s-a ajuns la lovituri de departajare. Kochorashvili a transformat primul pentru Georgia, apoi Mamardashvili a apărat şutul lui Bakasetas.

Masouras a înscris pentru greci, iar Mikautadze a trimis pe lângă poartă. Bouchalakis a egalat la 2, Lasha Dvali a adus Georgia în avantaj (3-2), apoi Giakoumakis a şutat pe lângă poartă, iar Kvekveskiri a calificat Georgia la turneul final al Euro 2024 cu ultima lovitură de la 11 metri.

Georgia va evolua în grupa F a turneului final Euro 2024, alături de Turcia, Portugalia şi Cehia.