Încep negocierile pentru noul antrenor al Rapidului! Zile decisive pentru viitorul clubului din Giuleşti Încep negocierile pentru noul antrenor al Rapidului! Zile decisive pentru viitorul clubului din Giuleşti
Delegare controversată pentru derby-ul FCSB - CFR Cluj, în urma căruia „roş-albaştri” vor primi titlul de campioni ai României Delegare controversată pentru derby-ul FCSB - CFR Cluj, în urma căruia „roş-albaştri” vor primi titlul de campioni ai României
Lovitură dură încasată de Rapid chiar înaintea partidei cu Sepsi! Decizia luată de galerie Lovitură dură încasată de Rapid chiar înaintea partidei cu Sepsi! Decizia luată de galerie
Record continental de şase decenii, doborât de Bayer Leverkusen la meciul de joi, din semifinalele Europa League Record continental de şase decenii, doborât de Bayer Leverkusen la meciul de joi, din semifinalele Europa League
Revenire de senzaţie a lui Cristiano Ronaldo în Europa! Starul portughez, dorit de un club de top Revenire de senzaţie a lui Cristiano Ronaldo în Europa! Starul portughez, dorit de un club de top
Martin O'Neill a oferit primele reacţii despre venirea sa la Rapid: „Ştiu foarte multe” Martin O'Neill a oferit primele reacţii despre venirea sa la Rapid: „Ştiu foarte multe”

Girona s-a impus pe terenul lui Las Palmas şi a urcat pe 2 în La Liga

La Liga Publicat de Daian Cutu pe 27 apr 2024

Girona a învins sâmbătă, în deplsare, scor 2-0, gruparea Las Palmas, în etapa a 33-a din La Liga.

Gazdele au avut penalti chiar în minutul 6, după ce Daley Blind (Girona) l-a faultat în propriul careu pe Alberto Moleiro (Las Palmas), dar Sandro Ramirez a ratat.  În minutul 25 Girona a primit şi ea un penalti. A executat Artem Dovbyk, care a ratat, dar balonul a ajuns la David Lopez şi acesta a deschis scorul în minutul 26.

Arbitrul a acordat al treilea penalti al meciului în minutul 55, pentru oaspeţi, dar de această dată Dovbyk a transformat şi a dus scorul la 2-0.

Până la final nu s-a mai înscris, iar Girona, cu cele trei puncte acumulate a ajuns la 71 de puncte şi a urcat pe locul 2, cel puţin până la meciul Barcelonei, echipa de pe treapta a treia a podiumului, cu 70 de puncte.